Automatyczny paszociąg dla świń

 

Posiadanie dużej ilość sztuk trzody chlewnej wiąże się z tym, że trzeba zainwestować w systemy, które będą automatycznie odkarmiały zwierzęta. taka automatyka nie jest trudna do zaadaptowania, ale niezbędny do tego jest paszociąg. Najlepsze paszociągi mogą transportować paszę na duże odległości, chociażby z silosu paszowego bezpośrednio do zagrody.

Dobry paszociąg do chlewni

paszociągiDobry paszociąg powinien móc dość szybko zaopatrzyć całą zagrodę w paszę. To dlatego w jego środku obraca się świder, który przenosi paszę z miejsca składowania do miejsca docelowego. Ale to nie wszystko, ponieważ niektóre paszociągi mają jeszcze wentylator dodatkowo transportujący pyliste kawałki paszy, aby nic się nie zmarnowało. Taki przewód zazwyczaj biegnie w górze, nad korytami dla zwierząt, aby móc z łatwością zasypać je pożywieniem. W paszociągu przy każdym korycie jest dodatkowy zbiorniczek. Gdy pasza dojdzie do końca przewodu, a wszystkie zbiorniki są puste, zamykają się zapadki, które jednocześnie otwierają spust paszy. Tym samym do koryt trafia tylko ta pasza, która jest w tych dodatkowych zbiornikach. Rolnik poprzez zmianę zbiorników może zwiększyć ilość paszy dostarczanej zwierzakom lub ją zmniejszyć. Może także je całkowicie usunąć, jeśli wie, że jego zagroda ma bardzo duże zapotrzebowanie w żywność. Ale tutaj mówimy o gospodarstwach liczących nawet tysiąc sztuk trzody chlewnej.

Tego typu sprzęt staje się powoli czymś koniecznym, nawet jeśli gospodarstwa są mniejsze. Rolnicy dążą do automatyzacji swojej pracy, która w ten sposób staje się dużo wydajniejsza. Mogą dzięki temu bardziej skupić się chociażby na produkcji roślinnej, która zazwyczaj stanowi trzon gospodarstwa rolnego. Nawet jeśli nie na skup, to na paszę dla hodowanych zwierząt.