Co to jest taras wentylowany?

Taras wentylowany to taka konstrukcja, w której płyty nie są trwale połączone z podłożem w postaci gruntu lub stropu. Jego konstrukcja opiera się na najczęściej metalowych wspornikach, umieszczonych na stabilnym podłożu, a na nach układane są płyty tarasowe.

Jak wykonuje się taras wentylowany?

taras wentylowany na stropieKonstrukcję tarasu wentylowanego można wykonać samodzielnie. Nie wymaga ona pracy glazurnika ani żadnego innego specjalisty. Do jej wykonania nie potrzeba także stosować żadnego kleju ani fugowania. Dzięki zastosowaniu wsporników taras wentylowany jest świetnym rozwiązaniem, które można zastosować na nierównym gruncie lub stropie. Taras wentylowany na stropie najczęściej służy przykryciu starych i zniszczonych okładzin. Jedyne, na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę to fakt, aby zachować wymagane spadki, dzięki którym deszczówka swobodnie spłynie z powierzchni płyt tarasowych. Wykonanie tarasu wentylowanego umożliwia poprowadzenie nowej izolacji przeciwwilgociowej bez konieczności skuwania starej warstwy płytek. Przestrzeń między nowymi płytami tarasowymi a podłożem jest doskonałym miejscem do poprowadzenia różnych instalacji: elektrycznej, oświetleniowej czy wodnej. W przypadku awarii jednej z nich wystarczy jedynie podnieść płyty tarasowe i bez problemu można naprawić usterkę. Ponowny montaż jest równie prosty – należy jedynie ułożyć płyty z powrotem na miejsce. Gdy w przyszłości wystąpi taka konieczność, także demontaż takiego tarasu jest niezwykle prosty i szybki do wykonania.

DO wykonania tarasu najlepiej wybierać płyty cyklinowane o prostym i regularnym kształcie, o równych wymiarach i grubości. Wysoka jakoś materiałów zapewni ich większą trwałość i żywotność, a dzięki odpowiedniemu dobraniu grubości płyt uniknie się efektu tzw. ząbkowania i zapewni równomierną powierzchnię.