Dlaczego retrospektywa w Scrum jest skuteczna?

W przypadku Scrum istnieje wiele zasad, które stosuje się w celu osiągnięcia wysokiej wydajności, a także jakości produktu. Należy zrozumieć jaki jest ich cel, a przy tym w jaki sposób należy je stosować w praktyce. Dopiero wtedy można spodziewać się znacznych rezultatów.

Scrum posiada skuteczny mechanizm o nazwie retrospektywa

retrospektywa scrumOgółem proces tworzenia dzieli się na tak zwane sprinty. W przypadku ostatniego spotkania przeprowadza się tak zwaną retrospektywę. Warto dowiedzieć się na czym właściwie to polega. Jest to spotkanie w celu zdobycia informacji na temat mocnych stron oraz ogólnego ulepszania procesu produkcji. W ten sposób można dowiedzieć się co takiego warto stosować w przypadku kolejnych projektów, by uzyskiwać nadal dobre wyniki. Jednocześnie nie chodzi wcale o krytykowanie kogokolwiek. Warto zapewnić o tym ludzi, bo jednak w przypadku gdyby się stresowali to nie będą potrafili szczerze mówić o słabszych stronach pracy podczas konkretnego projektu. Jest to naprawdę ważne działanie, bo pozwoli z czasem coraz bardziej ulepszać waszą pracę, a jest to podstawą w przypadku Scrum. Jestem pewien, że jeśli chwilę się nad tym zastanowicie to zrozumiecie jak bardzo jest to istotne w praktyce. Retrospektywa Scrum okazuje się niezwykle skutecznym w działaniu mechanizmem, który warto stosować. Oczywiście dobrze jest podczas takiego spotkania zadbać o rozluźnienie atmosfery, a przy tym przekazać informację ile mniej więcej powinno trwać. W przypadku miesięcznych sprintów, średnim czasem trwania retrospektywy to jakieś trzy godziny.

Wcześniej postarajcie się przygotować sobie różne pytania oraz tematy, które chcielibyście poruszyć podczas takiego spotkania. Jeśli wszystko dobrze pójdzie to retrospektywa okaże się naprawdę owocna i pomoże wam wzmocnić komunikację między ludźmi oraz wyeliminować różne problemy.