Rodzaje wykrojników do scrapookingu

Używane w scrapbookingu wykrojniki to coś w rodzaju płaskich, metalowych foremek, występujących w najróżniejszych kształtach. Ich brzegi są zaostrzone, dzięki czemu mogą przecinać papier, podobnie jak wycina się ciastka foremką. Wycinanie polega na przepuszczeniu wykrojnika razem z papierem przez specjalną maszynkę. W efekcie otrzymujemy wycięty z dowolnego papieru kształt, np. taga.

Różnice pomiędzy wykrojnikami do scrapbookingu

wykrojniki do scrapbookinguWyróżniamy dwa typy wykrojników – cienkie i grube. Grube wykrojniki do scrapbookingu pozwalają wycinać nie tylko z papieru, ale również z tektury albo sztywnego plastiku. Za ich pomocą można nawet przeciąć cienką blaszkę. Różnią się także wyglądem, bo mają formę metalowej płytki pokrytej sztywną gąbką około centymetrowej grubości. W tej gąbce dla bezpieczeństwa ukryte są mocne ostrza, wychodzące pod wpływem nacisku maszynki. Cienkie wykrojniki to właściwie sama blaszka, wygięta w odpowiedni kształt. Ich ostrza są na tyle delikatne, że wycinają wyłącznie w zwykłym papierze. Planując zakup wykrojników trzeba rozważyć, który rodzaj bardziej nam się przyda. Grube są bardziej wszechstronne, ale droższe i jest ich na rynku o wiele mniej. Cienki wykrojnik wprawdzie nie poradzi sobie z beermatą, ale za to wycinanki z cieńszego papieru mają szersze zastosowanie niż te tekturowe. Na dodatek możemy wybierać spomiędzy praktycznie nieograniczonej ilości wzorów.

Oprócz podstawowych kształtów jak ramki albo listki znajdziemy w sklepach chyba wszystko, cokolwiek nam przyjdzie do głowy. Do prac ślubnych nadadzą się wykrojniki z parą młodą. Osobom tworzącym kartki na chrzest czy urodziny przydadzą się np. baloniki. Różne wielkości i style motywów wycinanek sprawiają, że każdy twórca znajdzie wśród nich coś dla siebie.