Zastosowanie silników w przemyśle

 

W obiektach przemysłowych zastosowanych jest wiele maszyn i urządzeń wykonawczych, które do swojego działania wymagają zastosowania odpowiedniego napędu. Urządzenia napędowe muszą charakteryzować się niezawodnością działania, trwałością oraz odpornością na warunki panujące w obiekcie. Często bowiem w trakcie realizowania procesów przemysłowych w powietrzu panuje duże zawilgocenie lub zwiększona ilość pyłu.

Zamiana energii elektrycznej na mechaniczną wykorzystując silnik

silniki ac motorenDo napędu urządzeń wykonawczych wykorzystywane są z reguły silniki ac motoren, które dostarczają użyteczny moment obrotowy. Silniki są bowiem urządzeniem, które przemieniają energię elektryczną na energię mechaniczną, która napędza maszynę czy element wykonawczy. Wyjściowym elementem silnika jest wał na którym osadzany jest odpowiednie urządzenie. Wał czasami jest podłączany przy pomocy specjalnych przekładni, które mają zwiększyć lub zmniejszyć jego prędkość obrotową przy jednoczesnej zmianie maksymalnego momentu obrotowego. Firma AC-Motoren jest uznanym niemieckim producentem silników, który w swojej ofercie posiada wyroby najwyższej jakości, które spełniają rygorystyczne wymogi. Warto dodać, że obecnie bardzo ważnym pojęciem jest efektywność energetyczna, która również a może zwłaszcza dotyczy się urządzeń napędowych. Muszą one charakteryzować się wysoką sprawnością oraz racjonalnym wykorzystaniem dostępnej mocy.

Właśnie dlatego obecnie produkowane silniki posiadają większą sprawność niż te produkowane jeszcze kilkanaście lat temu. Warto dodać, że tego typu urządzenia charakteryzują się głównie parametrami takimi jak: napięcie znamionowe, obciążalność prądowa, moc czy obroty wyjściowe. W celu dobrania odpowiedniego rozwiązania do danej aplikacji warto skontaktować się z przedstawicielem firmy lub dystrybutorem w danym kraju.