Zastosowanie spawarek lincoln w spawaniu aluminium

Aluminium jest bardziej miękkie, bardziej podatne na deformację niż stal podczas operacji podawania, a zatem wymaga znacznie większej uwagi przy wyborze i ustawianiu systemu podawania do spawania MIG. Problemy z podawaniem często wyrażają się w postaci nieregularnego podawania drutu lub wypalenia (wtopienia drutu spawalniczego do wnętrza końcówki stykowej).

Spawarka lincoln wymaga szczególnej ostrożności

spawarki lincolnAby zapobiec nadmiernym problemom z tego rodzaju podawaniem, ważne jest zrozumienie całego systemu podawania i jego wpływu na drut spawalniczy z aluminium. Zaczynając od końca szpuli systemu karmienia, najpierw należy wziąć pod uwagę ustawienia hamulca. Napięcie hamulca musi zostać zredukowane do minimum. Wymagane jest tylko wystarczające ciśnienie hamowania, aby zapobiec niekontrolowanemu ruchowi szpuli podczas zatrzymywania spawania przy użyciu urządzeń takich, jak spawarki lincoln. Opracowano elektroniczne układy hamulcowe oraz kombinacje elektroniczne i mechaniczne, aby zapewnić większą czułość układu hamulcowego. Prowadnice wlotowe i wylotowe, a także wkładki, które są zwykle wykonane z materiału metalowego do spawania stali, muszą być wykonane z materiału niemetalicznego, takiego jak nylon, aby zapobiec ścieraniu i goleniu drutu aluminiowego. Opracowano rolki napędowe, często z konturami typu U z krawędziami sfazowanymi i nie ostrymi, gładkimi, wyrównanymi i zapewniającymi odpowiedni nacisk rolki napędowej. Nadmierny nacisk rolki napędowej może zdeformować drut aluminiowy i zwiększyć opór tarcia przez wkładkę i końcówkę kontaktową. Wskazówka kontaktowa I.D. i jakość mają ogromne znaczenie.

Widzimy dostępność końcówek kontaktowych wykonanych specjalnie do spawania aluminium, z gładkimi otworami wewnętrznymi i brakiem ostrych zadziorów na końcach wlotowych i wylotowych końcówek, które mogą łatwo golić bardziej miękkie stopy aluminium. Aluminiowy drut spawalniczy jest stosowany w systemach podajników pchających i ciągnących; jednakże ograniczenia są rozpoznawane w zależności od zastosowania i odległości podawania.